Calendula officinalis Linne

Roślina kwitnąca cudownymi kwiatami, o pięknym pomarańczowym kolorze.
Lecznicze właściwości nagietka były znane już w starożytności. Współczesna medycyna ceni nagietka a kosmetyka naturalna chyba by bez tego kwiatka nie istniała.

Nagietek ceniony jest za właściwości przeciwzapalne i stosowany jest w uszkodzeniach skóry (przyspiesza gojenie się ran) oraz w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Z uwagi na działanie przeciwzapalne stosowany bywa również w łagodzeniu oparzeń słonecznych.

Lecznicze są nie tylko same kwiaty lecz całe kwitnące ziele nagietka. Ze świeżego kwitnącego ziela można sporządzić maść leczniczą, ucierając zmielony surowiec z tłuszczem roślinnym lub lanoliną.
Tak przyrządzona mikstura działa gojąco i przeciwzapalnie.
Chlorofil obecny w zielu pobudza ziarninowanie i naskórnikowanie, saponiny i flawonoidy obecne w kwiatach działają dodatkowo przeciwzapalnie i antydrobnoustrojowo, hamując rozwój bakterii i grzybów.

Z nagietka przygotować można również roztwory alkoholowe, które mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, ściągające. Są one bardzo polecane i bardzo efetywne przy przebarwieniach skóry, trądziku, wypryskach i liszajach.

W Makutu bez ekstraktów z nagietka nie powstałaby żadna maska ani serum łagodzące, używamy ich również do kremów po opalaniu.