Blog

Naturalna ochrona UV, czym jest i gdzie szukać odpowiednich preparatów.

To, że chronić przed promieniowaniem UV trzeba wyjaśniłam to przy okazji mojego poprzedniego wpisu: UV- ochrona po co? Czym ? Czy warto?

Dziś chciałabym skupić się  na tym jakich składników szukać w środkach ochronnych by były jednocześnie, skuteczne i bezpieczne dla naszej skóry .

Zastanawiamy się często czy do ochrony UV wybierać filtry mineralne czy raczej naturalne?

Moim zdaniem to pytanie powinno brzmieć: Jakie konkretnie składniki ma preparat który chcesz ochronić się przed słońcem ?

naturalny krem personalny

Trudne nazwy

Często nazwy : naturalne ,mineralne, roślinne, bezpieczne i ich synonimy, to tylko część prawdy. Trudno się przecież skupiać na studiowaniu  skomplikowanych składów w kosmetykach. Można w nich znaleźć dosłownie wszystko! Coś naturalnego i bezpiecznego też. Czasami 😊

Wiem, że wiedza w tym zakresie nie jest prosta, a niektóre nazwy chemiczne powodują ból głowy i stałe skrzywienie narządu mowy.  Dlatego postaram się w sposób możliwie najłagodniejszy wspomnieć o kilku istotnych składnikach.

Ostatnimi czasy fraza „filtry mineralne” stała się bardzo popularna.

Co więc kryje się pod nazwą filtry mineralne i jak to się  ma do naturalnej ochrony UV?

W skrócie filtry mineralne to związki, które muszą występować w odpowiedniej formie aby nas  chronić przed promieniami UV.

Nie wystarczy, że producent umieści sobie ich nazwę na opakowaniu. My, jako konsumenci, musimy mieć świadomość, że nie każdy filtr mineralny jest dla nas zdrowy.

Przyjrzyjmy się zatem tym minerałom:

  • Tlenek tytanu ( titanium oxide) – najlepiej w formie  bardzo rozdrobnionej – w tak zwanej wersji “nano”. Dzięki temu, krem nie będzie intensywnie bielił – no bo kto chce występować na plaży biały, jakby się pomalował farbą ?  Forma “nano” zapewnia nam bezpieczną ochronę przez odbijanie promieni UVA i UVB na powierzchni naszej skóry.
  • Tlenek cynku ( zinc oxide)- absolutnie nie w wersji nano – proste prawda 🙂 !!!

Nano tlenek cynku jest produktem niezwykle szkodliwym, łatwo przenika do krwioobiegu ( zwłaszcza jeśli używamy aerozolu a nie kremu ). Przybiera postać  toksycznego związku w naszym organizmie .

Postać nano tlenku cynku przenika również do wody morskiej i powoduje degradację rafy koralowej. Podsumowując, tlenek cynku tylko w tradycyjnej postaci drobno zmielonego białego proszku jest bezpieczny dla nas i środowiska.

Unikamy nazwy na produktach NANO ZINC OXIDE – jak ognia 😊

Chemiczny blokery, czy należy się ich bać?

Większość preparatów, w których znajdziecie bezpieczne dla skóry tlenki, ma w swym składzie również blokery chemiczne – po to by być bardziej skutecznym.

Nie zawsze są one jednak pochodzenia roślinnego. Unikajmy więc preparatów w których składzie mamy :

oxybenzone, avobenzone, octinoxate, octisalate, homosalate and 4-methylbenzylidene camphor,

Ładnie przedstawia to poniższy obrazek – ale tylko częściowo jest on prawdziwy:

Bloker chemiczny pochodzenia roślinnego.

Całe szczęście przyroda wyposażyła nas w składniki, które służą jako naturalna ochrona UV.

Idealny preparat przeciwsłoneczny powinien zawierać filtr mineralny i chemiczny  jednocześnie .Pod jednym warunkiem, ten chemiczny filtr MUSI być pochodzenia roślinnego.

I tutaj mała ściąga i dowód na to, że przyroda to skarbnica wszelakich składników.

Filtry roślinne  – naturalna ochrona UV

  • Oleje roślinne , które ze względu na swoją budowę wychwytują rodniki powstające w wyniku promieniowania słonecznego. Mogą to być:

olej sezamowy , słonecznikowy, masło shea, masło kakaowe , olej tamandu, olej z pestek malin, jeżyn, dyni … i wiele innych

olej sezamowy

 

  • Witamina E, która  pozwala na przedłużenie przydatności olejów zawartych w preparacie, zapobiegając ich utlenianiu / jełczeniu. Naturalne tokoferole   znajdziemy na przykład w świeżo tłoczonym oleju słonecznikowym .
  • Substancje aktywne pochodzenia roślinnego czyli:
  • naftochinony np. występujące w owocach orzecha czarnego
  • pochodne antracenów np. aloina występujące w aloesie
  • flawonoidy – czyli barwniki roślinne spotykane w owocach czerwonych , bordowych i czarnych,
  • karotenoidy naturalne przeciwutleniacze występują w marchewce, i dyni

Do powyższej listy potrzebny jest już tylko dobry technolog, który w odpowiednich warunkach skonstruuje stabilny preparat kosmetyczny.

Często zachęcam do robienia preparatów kosmetycznych w domu – owszem możemy kombinować z tonikami, mydłami , prostymi kremami nawilżającymi . Zapomnijcie proszę jednak, że w domowej kuchni skonstruujecie bezpieczny kosmetyk chroniący skutecznie przed światłem słonecznym – w tym temacie zaufajcie specjalistom.

sok naturalny

Jest jednak coś co możecie zrobić w domu – pić dużo świeżych soków , jeść świeże owoce i warzywa – witaminy w nich zawarte świetnie pomagają w wymiataniu rodników z organizmu (tych powstałych w wyniku słońca też). Warto również pamiętać o daszkach , kapeluszach, parasolkach i spacerach w cieniu drzew 😊

Dla tych którzy pragną skutecznej i bezpiecznej ochrony przed słońcem zachęcam do wypróbowania KREMU UV SŁODKA CZEREŚNIA  stworzonego w  Makutu.

Pięknego i bezpiecznego lata 😊

KM

Powinno Cię zainteresować...