Blog

Zioła na piękne włosy

Czy zioła mają wpływ na nasze włosy?

Zioła na piękne włosy to wpis, który pomoże Wam zrozumieć jak dużą rolę w naszej pielęgnacji odgrywa natura.

Na początek troszkę statystyki

Na każdym centymetrze kwadratowym skóry głowy rośnie ok 140 włosów. Każdy z nich wyrasta ze swojej cebulki włosowej i przeżywa średnio 6  lat zwiększając swoją długość o 1 mm co 2 dni. Dziennie tracimy koło 50 włosów i jeśli mamy zdrową skórę ubytek ten jest od razu uzupełniany nowo wyrośniętymi włosami.

Statystycznie blondyni maja włosów najwięcej choć są one zazwyczaj delikatne i cienkie, bruneci i osoby rude mają włosów mniej choć są one mocniejsze i grubsze.

zioła na włosy

Co ma pozytywny wpływ na nasze włosy?

Odżywianie i regeneracja włosa następuje w cebulce włosowej– jesteśmy więc w stanie wpływać na ogólny stan i wygląd naszych włosów odpowiednio się odżywiając.

Nasze pokarmy powinny zawierać:

  • kwas krzemowy,
  • siarkę,
  • żelazo ,
  • wapń i jod.

Jedzmy więc pieczywo pełnoziarniste, ryż, świeże warzywa, cebule, mleko, jajka i ryby.

Higiena

Włosy myjemy wtedy gdy tego potrzebują –  to kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy myją codziennie inni raz na 2 tygodnie. Na pewno nie można doprowadzać do tego by  skóra głowy i włosy były brudne.

Codziennie za to włosy szczotkujemy – najlepiej rzadkim rogowym grzebieniem lub zamiennie masujemy dokładnie cała głowę.

Dobre ukrwienie skalpu ma ogromny wpływ na wygląd i kondycje naszych włosów.

Duży wpływ na wygląd włosów mają witaminy z grupy B .

Zioła na piekne włosy

Zioła na piękne włosy

W aptece znajdziesz dużo suplementów zawierających mikroelementy wspierające włosy, ale ja osobiście, zamiast tabletek wolę i polecam preparaty ziołowe DIY.

Poniżej przedstawiam mój ulubiony zestaw ziół Makutu na piękne włosy:

TatarakAcorus calamus L.–  korzeń.  Mocny napar może posłużyć do płukania włosów z łupieżem, wypadających, z brakiem połysku i elastyczności. Napar z kłączy tataraku można sporządzić zalewając 2 łyżki surowca 2 szklankami wrzącej wody; przykryć, odstawić na 30 minut, przecedzić

Wyka płowaVicia sepium Linne  kwiaty . Nalewka z kwiatów bardzo skutecznie zapobiega wypadaniu włosów ( głównie kobiecych)

Przepis na nalewkę :

1 część rozdrobnionych kwiatów wyki zalać 5 częściami alkoholu 50-60%, odstawić na 7-14 dni, przefiltrować. W stanie nierozcieńczonym wcierać we włosy i skórę głowy przy łysieniu, najlepiej po umyciu.

PokrzywaUrtica dioica L.ziele i kłącze. Preparaty z  pokrzywy zastosowane zewnętrznie działają przeciwłojotokowo, przeciwłupieżowo, wzmacniająco na cebulki włosowe. Leczą łojotokowe zapalenie skóry, zapobiegają przetłuszczaniu się włosów.

Odwar pokrzywowy – 2 łyżki korzeni z kłączami lub ziela zalać 2 szklankami wody, gotować 5 minut. Odstawić na 30 minut, przecedzić. Odwar zawiera więcej soli mineralnych (krzemionki) i fitosteroli niż napar. Wcierać w skórę głowy i płukać świeżo umyte włosy.

Chmiel – (Humulus L.)- szyszki – Odwar z szyszek chmielu działa przeciwzapalnie, wzmacnia cebulki włosowe, zmniejsza łamliwość, ma działanie rozjaśniające, dodaje włosom blasku .

Można zebrać  kwiaty żeńskie chmielu wysuszyć je w ciemnym i niezbyt przewiewnym miejscu i robić z nich odwar , którym płuczemy włosy.

Ale można też zrobić prostą maskę z piwa – takiego o dużej zawartości ekstraktu i niskiej zawartości alkoholu

Maska regeneracyjna   na włosy

Pół szklanki odgazowanego wcześniej piwa o dużej zawartości ekstraktu chmielu (zaszalej i kup piwo kraftowe ) połącz z żółtkiem jaja, dodaj dwie łyżki stołowe gęstego z nad  zaparzonego wcześniej siemienia lnianego ( interesuje nas tylko gęsty śluzowaty płyn bez nasion) – wymieszaj wszystko dokładnie na gęstą papkę i dokładnie wetrzyj w świeżo umytą skórę głowy.

Zawiń głowę w turban i pozostań tak przez minimum 30 minut ( może być też na 2h  ) – ja  w tym czasie wskakuje do wanny na długą kąpiel .

Po tym czasie dokładnie wypłucz maskę i umyj włosy ziołowym szamponem.

Jaki powinien być odpowiedni szampon?

Szampon nie może zawierać żadnych silnych detergentów  bo cały zabieg diabli biorą To ma być delikatny szampon na ziołowych środkach powierzchniowo czynnych  (betaina, saponiny roślinne) bez mydła bez SLS.  Bardzo nieskromnie powiem że , mam jeden idealny na myśli :

szampon ziołowy

Szampon Ziołowy Makutu

Dodatkowe płukanki i naturalne maski wzmacniają wygląd samych włosów i powodują, że włosy się nie puszą.

Reasumując zdrowe i piękne włosy biorą się ze zdrowej i silnej cebulki włosowej .  A te wspomagamy:

  • odpowiednią dietą
  • szczotkowaniem i masażem głowy
  • regularnym myciem delikatnymi szamponami z duża zawartością ekstraktów ziołowych i o odpowiednim pH.

Zdrowa skóra głowy = zdrowe piękne włosy.

Ciekawa jestem Waszych domowych sposobów na piękne  włosy – może się podzielicie w komentarzach. Dla najciekawszego retro przepisu w prezencie nasz szampon.

Kaśka Makutu

Powinno Cię zainteresować...