Blog

Pielęgnacja dłoni

Jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni?

Pielęgnacja dłoni zimą jest tak samo ważna jak dbanie o skórę twarzy i ciała.  To nie żaden sekret, że nasza skóra nie lubi zimy. Na zmiany temperatury najbardziej narażone są nieosłonięte części naszego ciała jak twarz i dłonie. Szaliki, maski, czapki i  rękawiczki oczywiście pomogą w walce z zimnym i suchym powietrzem ale  nie załatwią całej sprawy . Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja dłoni, przy użyciu odpowiednich preparatów.

Co zatem robić by zimą nasze dłonie nie były spierzchnięte i przesuszone?

Oto kilka sprawdzonych pomysłów Makutu:

 1.  Zadbaj o ciepło, ale nie przegrzewaj

Czyli zawsze wtedy gdy wychodzisz na zimne powietrze, zabezpieczaj dłonie ciepłym odzieniem . Skóra na rękach jest cienka a pod nią bardzo niewielka wyściółka tłuszczowa  przez co  jest bardzo  wrażliwa na zmiany temperatury, oszczędzaj jej zatem szoku. Wchodzisz do ciepłego konsekwentnie zdejmujesz rękawiczki. Przegrzewanie  wcale nie jest dobre – momentalnie je przesuszasz.

 1. Myj dłonie zawsze preparatem o odpowiednim pH

Mydło, nawet to najlepsze, zawsze ma pH lekko zasadowe, skóra na dłoniach ma być lekko kwaśna ( idealnie gdy odczyn skóry jest 5,5-6 ). Skóra zdrowa to taka, która ma szanse naturalnie się odbudowywać i nawilżać – a to następuje tylko wtedy gdy zapewnimy jej odpowiednie pH. Zainwestuj w dobry preparat do mycia, najlepiej z naturalnym nawilżaczem (aloes, kolagen roślinny) o fizjologicznym pH

TIP :  lepsze niż mydło są  naturalne  preparaty do higieny intymnej

Preparat  idealny : Pianka Lawenda-kasztanowiec  lub Pianka Czeremcha-kasztanowiec

 1. Zawsze dobrze osusz dłonie

Obalamy kolejny mit – woda nawilża –  NO właśnie, że NIE !!! 😊 Jeśli zostawisz mokrą skórę na dłużej uzyskasz efekty przesuszenia skóry. Dłonie po myciu, koniecznie trzeba dobrze wytrzeć – mokre pierzchną szybciej !

 1. Koniecznie nawilż je dobrym kremem pielęgnacyjnym

  pielęgnacja dłoni

  Dobry krem, co to znaczy? To ten z naturalnych składników,  z dużą ilością olejów roślinnych, które zabezpieczą przed wysychaniem i zimnem .

  W moim rozumieniu dobry krem to nie tłusty i ciężki preparat typu maść – takie sprawdzają się w sytuacjach gdy skóra jest uszkodzona i wymaga opatrunków. Ja mam na myśli  pielęgnację, czyli  krem , dzięki któremu pielęgnacja dłoni jest szybka i skuteczna. Krem do dłoni bogaty w oleje i posiadający ekstrakty wodne. Krem, który nie jest lepki i dobrze się wchłania. Nie zostawia na skórze tłustego „ filmu”.

 2. Maska “ratunek”

siemię lniane pielęgnacja dłoni

W sytuacjach kiedy naprawdę jest kiepsko i dłonie są mocno spierzchnięte zrób domową maskę DIY według przepisu:

-Zaparz wrzątkiem (100 ml ) łyżeczkę świeżo zmielonego siemienia lnianego.

-Ostudź do temperatury pokojowej.

– Odcedź płyn od nasion.

– Do gęstego płynu dodaj łyżkę stołową dobrego oleju roślinnego – idealny jest lniany, ale dobra oliwa, olej ze słodkich migdałów czy świeży olej konopny też się sprawdzą doskonale.

– Dokładnie wymieszaj i wmasowuj powstałą maskę w dłonie przez ok 20 min. Możesz też założyć bawełniane rękawiczki i iść spać.

–  Opłucz ręce i dokładnie je osusz – poczujesz różnicę od razu – oczywiście wklepanie kremu przedłuży efekty działania maski.

*Taka maska też bardzo dobrze robi przesuszonym i łamiącym się paznokciom.

Stosując się do powyższych porad pielęgnacja dłoni będzie tylko przyjemnością.

Powinno Cię zainteresować...