Blog

Kawa w naturalnej pielęgnacji

Kawa – jeden z najbardziej popularnych naparów ma głównie swoich zwolenników, bo przeciwników “małej czarnej” osobiście nie znam ani sztuki.

Pijemy kawę , wąchamy, delektujemy się jej smakiem. Powstały księgi na temat sposobów jej uprawy, przechowywania, suszenia, palenia czy parzenia.

A ja chciałabym dorzucić słów kilka na temat tego, że kawę – a właściwie owoce i ich przetwory z wiecznie zielonego krzewu z rodziny marzanowatych :  Coffea L– warto stosować w naturalnej pielęgnacji skóry.

“Co w kawie piszczy?”

Kofeina to główny składnik naparów z kawy. Wykorzystywana jest ona w kosmetyce ze względu na unikatowe właściwości w usuwaniu cellulitu oraz wiotczenia skóry ciała, twarzy a nawet włosów.

Kofeina poprawia bowiem krążenie krwi i odpływ limfy a to z kolei  pomaga ciału pozbyć się zalegających toksyn.

Zapobiega ona również  procesowi lipogenezy, czyli przyrostowi komórek tłuszczowych oraz aktywuje rozpad trójglicerydów w tkance.

Kawa daje widoczne efekty

Regularnie stosując preparaty z kofeiną, zauważyć można znaczącą poprawę kondycji skóry.

  • Staje się ona bardziej napięta i wygładzona
  • Widoczny do tej pory cellulit zmniejsza się, przez co skóra nabiera jędrności, a jej koloryt zostaje wyrównany

Słowem kluczowym jest tu systematyczność: kofeina bowiem łatwo wypłukiwana jest z organizmu. Jeśli chcesz trwałych efektów, zabiegi powinnaś powtarzać często.

kawa w naturalnej pielęgnacji

Pamiętaj !!! Warto wybierać balsamy do ciała o minimalnej 5% zawartości kofeiny.

W duchu “ZERO WASTE” – wykorzystaj fusy po kawie

Osobiście zamiast balsamów uwielbiam przygotowany samodzielnie peeling, który jednocześnie działa jak krem.

Dodaję do cukru zmielonej kawy –  a dokładniej fusów pozostałych po kawie zaparzonej. Zawarta w fusach kofeina – aktywowana odpowiednim dodatkiem kwasu cytrynowego lub mlekowego-  daje piękne efekty ujędrniające skórę podczas masażu pod prysznicem lub podczas kąpieli.

Jeśli dodatkowo dodasz do takiego preparatu dobrego, świeżego oleju ( np. ze słodkich migdałów albo arganowego) to Twój peeling zadziała jak balsam – powstanie kosmetyk 2 w 1 .

Dobre? Jasne!

Bo w duchu „zero waste”: 2 w 1 oraz  wykorzystanie fusów po porannej kawie … i to jest właśnie kierunek „ eco” o którym trąbią wszyscy ale tylko nieliczni zastanawiają się co to właściwe znaczy.

kawa w naturalnej pielęgnacji

Co więcej kryje w sobie kawa?

Napar z kawy zawiera bardzo cenne minerały.

Zawartość w 100g :

  • Sód – 2 mg
  • Wapń – 2 mg
  • Potas 49  mg,
  • Magnez – 3 mg )

oraz cenne w pielęgnacji skóry związki polifenolowe (głównie kwas chlorogenowy i kwas kawowy). To silne antyoksydanty, które  opóźniają proces rozkładu witaminy C i tym samym rozjaśniają oraz wygładzają nierówności skóry i zapobiegają powstawaniu nowych niedoskonałości.

Kawa w naturalnej pielęgnacji

Na pewno nie raz spotkałaś się z kremami lub serum z zawartością kofeiny. Nie bez powodu kawa w naturalnej pielęgnacji stosowana jest tak często.

Kofeina stosowana na twarz pomoże w rozjaśnieniu cieni pod oczami, zmniejszy przebarwienia oraz ujędrni skórę.

Pamiętaj !!! Stężenie kofeiny w preparatach pielęgnacyjnych do twarzy nie powinno być wyższe niż 2%, a cery ze  skłonnością do pękających naczynek nie powinny być takimi preparatami traktowane w ogóle.

Ekstrakty z kawy są również częstym składnikiem preparatów do pielęgnacji włosów. Szampony z dodatkiem kofeiny będą opóźniać  wypadanie włosów- lubiane są szczególnie przez mężczyzn ale kobiety też powinny dbać o swoje cebulki włosowe.

W domowych warunkach możesz przegotować  kawową płukankę do włosów.

  • zaparz tradycyjnie wrzątkiem łyżkę kawy
  • po 15 minutach przecedź
  • otrzymany napar rozcieńcz przegotowana wodą do ilości pół litra
  • spłucz letnim naparem świeżo umyte , mokre  włosy i dokładnie wcieraj w skalp.

Wzmocnisz w ten sposób cebulki włosowe i zadbasz o odpowiednie pH skóry głowy.

kawa w naturalnej pielęgnacji

Kofeina nie tylko w kawie

Kofeina  naturalnie występuje nie tylko  w kawowcu ale  w wielu innych roślinach. Znanych jest ponad 60 gatunków a z najpopularniejszych wymienię tu:  herbatę, kakaowca, guaranę czy yerba matę.

Oczywiście jak to w naturze, istotny jest koktajl alkaloidowy ( bo kofeina to jeden z alkaloidów) z innymi związkami aktywnymi obecnymi w danej roślinie . To cała  mieszanka różnych związków zawartych w danej roślinie definiuje sposób działania danego kosmetyku.

W zależności z jakiej rośliny pozyskany jest ekstrakt, tak będzie działał dany kosmetyk, który ten ekstrakt zawiera…

ale to temat na zupełnie inny post , teraz przerwa na kawę !

Powinno Cię zainteresować...