Polygonum japonicum

W Polsce dziko występują dwie odmiany , które się krzyżują - Rdestowiec japoński (w medycynie wschodniej: hu zhang), oraz Rdestowiec sachaliński.
Substancje aktywne występujące w obu mają ten sam charakter fitochemiczny i fito farmakologiczny, można więc używać zamiennie materiału roślinnego z obu odmian.
Najwartościowszym surowcem leczniczym jest kłącze rdestowca, które pozyskujemy wiosną i szybko suszymy w temp 30-60︒C - najskuteczniej bez dostępu tlenu. W kłączach występują :flawonoidy, fenolokwasy, fenole, fitosterole oraz cyklitole. Przetwory z rdestowca są źródłem biopierwiastków: selen, miedź, molibden, mangan, żelazo, cynk.
Rdestowiec stosowany zewnętrznie pomaga w walce z niedoskonałościami, trądzikiem i wypryskami. Wykazuje działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, antyoksydacyjne.
Naparem z rozdrobnionego kłącza można przemywać skórę (trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, wypryski, owrzodzenia), warto go też jednocześnie pić by wzmocnić działanie takiej terapii. Przy wypadaniu włosów korzystnie działa nalewka i ocet z rdestowca.
Roślina jest pełna resweratrolu (blisko 4000 razy więcej niż czerwone wino !!!) – znanego jako panaceum na długie i zdrowe życie. Resweratrol ( częściej używany doustnie ) ale też zewnętrznie w kosmetykach, działa jako wymiatacz wolnych rodników i substancja silnie antyoksydacyjna – w połączeniu z witamina C i koenzymem Q10 to świetna mikstura do kremów antyageing!
Spożywanie wyciągów z rdestowca ma duże znaczenie we wspomaganiu leczenia chorób autoimmunologicznych takich jak atopowe zapalenie skóry , pokrzywka pochodzenia alergicznego , toczeń , bielactwo czy łuszczyca.
W Makutu wykorzystujemy wyciągi z rdestowa w ujędrniających kremach do cery dojrzałej oraz preparatach pod oczy.